Čas je řeka, která plyne...

Něco o skupině

4. listopadu 2006 v 22:43 | upírka Briny |  Nightwish
Nightwish, česky přeloženo jako Noční přání, je Finská skupina, která hraje metal a to konkrétně gothic metal, občas je tento styl hudby též označován jako gothic rock, ale já osobně bych radši zůstala u označení metal.
Texty této skupiny jsou stylizované do fantasy jako inspiraci často používají J.R.R.Tolkiena nebo historii a většinou jsou zahalené temnotou a pochmurnosti.
Zářící perlou kapely je zpěvačka Tarja, která vystudovala klasický zpěv a do písní přidává svým hlasem, vhodným i do opery, spoustu citu. (Musím přiznat, že bez ní by Nightwish nebyl Nightwish.)
Skupina vznikla na podzim roku 1996 a zakladateli byli Tuamas - klávesy, Emppu - akustická kytara později elektrická a Tarja - zpěv.
Nejdříve hráli jen tak pro zábavu, pak ale přijali bubeníka Jukka vyměnily druh kytary a v dubnu 1997 si pronajali studio a natočili svých prvních sedm písní, které je možné najít na CD s názvem Angel Fall First, což by se dalo přeložit jako Andělův první pád(no uznejte sami dokonalý název). Téhož roku odepsali smlouvu s vydavatelstvím Spinefarm na dvě alba a dotočili čtyři písně, které je též možno najít na albu Angel Fall First.
31.12.1997 měl Nightwish svůj úplně první koncert a také mu byla rozšířena smlouva ze dvou CD na tři. Ke skupině se přidává nový basista Sami a je natočeno první video The Carpenter(přeloženo jako Tesař. Heh, zajímavý název, co?)
26.11.1998 vyšel singl Sacrament of Wilderness(Svátost z pustiny) a 7.12.1998 vyšlo vynikající album Oceanborn(Dítě oceánu), které sklidilo ohromný úspěch. Singl se dlouhou dobu držel na špičkách finské hitparády a album získalo krásné páté místo.
Na jaře roku 1999 byl Oceanborn vydán i cizině. Skupina začala jezdit po koncert i do dalších států a natočili nový singl s názvem Sleeping sun(Usínající slunce), který inspirovalo zatmění slunce v Německu.
Nightwish začíná mít veliký úspěch v Německu bylo prodáno téměř 15000 kopií a skupina zahajuje turné po Evropě.
Začátkem roku 2000 začala skupina natáčet další album a také se téměř dostali hudební soutěže Eurovize... ve Finské kvalifikaci skončili s písní Sleepwalker(Spící chodec) druzí.
Album Wishmaster(Mistr přání) vyšlo v květnu 2000 a souběžně se skupina vydala na turné. Získali zlaté desky za album Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air(Chůze ve vzduchu) a Sleeping Sun. Album Wishmaster skočilo přímo na první místo finské hitparády a o tři týdny později získalo také zlatou desku. Koncertní turné pokračovalo po celém světě - Evropa, Jižní Amerika, Kanada.
Rok 2001 byl též velmi úspěšný vzniklo koncertní DVD a VHS From Wishes(Z přání), To Eternity(Věčnost), za album Wishmaster dostali platinovou desku a za singl Deep Silent Komplete(Hluboký tichý úplný) dokonce zlatou.
Natočili vynikající remake písně Garyho MooraOver Hills(Za kopce) and Far Away(Daleko), ke kterému přidali ještě další dvě písně a remake Astral Romance(Hvězdný román) ze svého prvního alba. Ve Finsku už za něj dostali zlatou desku.
Basista Sami opustil skupinu a místo něj nastoupil Marco, která snad dokáže odvést stejně dobrou práci jako jeho předchůdce.
Roku 2004 Nightwish vydal nové album, Century Child(Dítě století). Co bude dál teprve uvidíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANDREA GOTHIC! ANDREA GOTHIC! | E-mail | 26. února 2007 v 10:10 | Reagovat

NIGHTWISH jsou metaloví skvostní geniové!Jejich hudba je nesmrtelná!!!TARJA na podiu ze sebe šlehá plameny energie!

NW...ONCE AND FOREVER!Kdo nezkusí,nezamiluje se...

At žijí!

2 Dark-Arwen Dark-Arwen | E-mail | 1. února 2008 v 10:23 | Reagovat

nie a nie a nie...nemohla som tento clanok docitat dokonca, lebo som sa bala, ze by ma porazilo.

NIGHTWISJH NIE JE, NEBOLA A AK SA BUDE UBERAT TYMTO SMEROM, NIKDY NEBUDE GOTHIC KAPELA....nikdy...je to rock opera ALEBO symphony METAL .

3 lucka lucka | E-mail | 23. února 2008 v 17:27 | Reagovat

nihtwish sou prostě suproví zejména bubeník mohli by navštívit i nějakou menší vesničku a zahrát tam někde na vysočině ale to je asi nemožné jsou mí miláčci

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama