Čas je řeka, která plyne...

Co je to gothic, jak vznikl a podoně...

24. listopadu 2006 v 19:44 | upírka Briny |  Gothic
Předem varuji: Tento článek je postaven hlavně na mých názorech, takže pokud se mou v něčem nesouhlasíte můžete to napsat do diskuze - budu ráda.
Předpokládám, že spoustu vás vlastně zajímá co je to gothic a kde se tento styl vzal. Pokusím se vám aspoň něco o ghotic trochu přiblížit.
Gothic je styl života, který je založen na vyznávání temnoty a všeho čeho se normální lidé bojí a považují to za nenormální.
Lidé, kteří vyznávají tento styl života většinou nemají rádi příliš velký žár slunce, ale radši růstanou ve stínu měsíce, přitahují je hřbitovy, temnota, vampyrismus, neposlouchají moderní styly(např. hip hop nebo pop), ale metal, rock, punk a různé druhy meditační či gothic hudby.
Mnohdy o sobě dokonce tvrdí, že mají něco společného s upíry, vlkodlaky a podobnými tvory nebo, že jimi dokonce jsou. Mohou objevovat známky schizofrenie, které se projevují např. tím, že daná osoba mluví sama se sebou, má na stejnou věc různé názory a podobně. Jedna má nejmenovaná kamarádka má dokonce dokonce roztrojenou osobnost a to na: lidskou, upíří a vlkodlačí, je ale naprosto v pohodě.
Mezi zájmy a koníčky těchto lidí také může patřit například zájem o satanismus, okultismus, čarodějnictví a magii a to jak teoretický, tak i praktický. Mnohdy se objevují i sebevražedné sklony a nebo sebepoškozování.
Otázkou zůstává: Proč se sebepoškozují hlavně lidé toho typu?
Odpovědět na tuto otázku je podle mě naprosto snadné. I když to tak nejspíš na první pohled nevypadá, tak gothici jsou ve svém nitru citlivý a křehcí lidé, kteří se jen trochu liší svými názory a vkusem. Často jsou vystaveni posměchu pro svou módu, a proto se stáhnou do sebe a uzavřou se před svým okolím. Mnohdy je kvůli tomu mohou přepadat deprese, které nabývají na sebevražedných sklonech.
Je sebepoškozování cesta?
Svým způsobem se dá za cestu považovat, avšak otázkou nejspíše zůstane jestli správnou či špatnou. Je sice možné, a dokonce je i velmi pravděpodobné, že působení bolesti svému tělu vede minimálně k odvrácení od bolesti psychické, která bývá o hodně horší.
Proč je sebepoškozování špatné?
Za uklidnění své bolavé duše jste nejspíše ochotni obětovat své ruce a "ozdobit" je několika jizvami, avšak když naleznete útěchu v bolesti, tak se často stává, že se jí nechcete vzdát a vytváří se jakási závislost. Jizev je čím dál tím více a jsou čím dál tím hlubší, což může vést až na druhý břeh.
Proč se někteří hlásí k tomuto stylu plnému temnoty a zla?
Protože ne každý je schopen zapadnout do "normální" společnosti. Gothici jsou většinou odlišní od svého okolí, chtějí žít podle svých rozhodnutí, a proto nejsou ochotni akceptovat některá morální měřítka.
Jaký druh lidí tam můžeme najít nejčastěji?
Mezi těmito lidmi najdete jakoukoli věkovou kategorii od školáků, studentů až po dospělé pracující muže a ženy. Můžou to být právníci, doktoři i psychologové. Stručně řečeno kdokoliv.
Stále jsem vám však neodpověděla na otázku: Jak tento styl vznikl?
Pravděpodobně vznikl na začátku 80.let jako část punkové subkultury. Pojem "gothic" poprvé použil manažér skupiny Joy Division - Anthony H.Wilson. Další podporou pro gothic byly i filmy a hudba. například film Vrána pomohl hodně prosadit tento temný a depresivní životní styl.
Od těchto dob se gothic styl moc nezměnil přibyla jen nějaká móda, ostnaté obojky a více latexových oblečků.
Snad v každém dnešním městě se najde skupinka lidí, která by vyznávala tento styl ať už to na sobě dává vidět více či méně.
Takže co je to tedy gothic?
Gothic ve své zjednodušené formě je subkultura skupiny lidí, kteří se cítí dobře mezi určitými lidmi, v určité módě a určitém stylu života. Neexistuje žádné měřítko, podle kterého by se dalo říci kdy se člověk stává ghotikem, protože se liší povolání, zájmy, názory na hudbu, někteří jsou agresivní jiní zase citlivý a křehcí, atd. ale přesto je něco spojuje.
Tento styl se však často připisuje k lidem v černému oděvu(podle mě na oblečení nezáleží, ale jde o to čemu člověk věří a jak se cítí)
A na závěr se vám pokusím vymluvit pár gothic pověr.
Tvrdí se, že tyto lidi spojuje zájem o stejnou hudbu. - Není to pravd a každý poslouchá něco jiného někdo má radši metal jiný rock nebo něco jiného.
Prý se gothici podobají stylem svého oblečení. - Také fáma. Není pravda, že chodí stejně oblečeni. Nikdo dá přednost obyčejným věcem jiný extravaganci, záleží na osobnosti.
Jsou to všechno satanisté. - I to je lež. Je sice pravda, že satanisté většinou bývají gothici, ale rozhodně spousta gothiců nejsou satanisté.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pán Pán | 12. července 2007 v 8:35 | Reagovat

vís naprostý hovno o gothu. s takovym pristupem radsi bud emak. protoze tvuj goth je o poze, a proto ses pro me emak. umri a mesic si nezaslouzis...

2 Max Max | 5. února 2008 v 21:21 | Reagovat

Máš tam dost nesmyslů třeba hned v první větě. Čeho se normální lidi bojí. Já nejsem gothic ani nic jinýho a bojim se leda roku 2012. jinak vůbec nic neni normální. A když už píšeš něco o gothiku a píšeš obecně tak nepiš nic konkrétního, protože každej člověk je jinej. A hip hop a podobný ... může poslouchat i gothic.

3 annonymma annonymma | 5. září 2008 v 18:51 | Reagovat

vy lidi ste naprosto debilni!! to co tam je napsany je pravda a ne zadna poza ty debile jeden nevyprcanej!!!!!!!zabal se uhledne do baliku a posli se s americkou vlajkou do iranu blbe!!! cetla sem to a nasle sem jen par chybicek jen tam pls dopi s ze lide si pouze mysli ze to sou lide se skolonem k sebeposkozovani a svym oblecenim a cernou pouze vyjadruji svuj postoj k prechazejicim stylum. tedy to ze na ne dlabou. a taky cyber goth jsou takovy ti agresivnejsi a drsnejsi. ale viktoriansky goth je prave ten citlivejsi a romantictejsi.

proste to tam dopis a je to v poho navic ja sem ghotic takze muzu neco rikat vis

4 anthony anthony | E-mail | 13. října 2008 v 16:50 | Reagovat

Máš hodně pokřivené názory, které se naprosto liší od reality. O tom co a a co není gothic mohou mluvit jen ti co jsou, jenže ti to sotva dají najevo, neboť podle nich jsou tyto tipy njspíše ohavní, protože nevědí co mluví. když opravdu nevíte co to je, tak to nezveřejnujte, pak na internetu vznikají všemožné lži, o všem možném, což pak není pravda, ale komu to vysvětlíš jak to je? když hned všichni věří tomu co je tu psáno?

5 *_SaSoRi_* *_SaSoRi_* | E-mail | 4. ledna 2009 v 9:56 | Reagovat

já sice nejsem gothic,ale myslím si že to tam je DOBŘE!

6 *_SaSoRi_* *_SaSoRi_* | E-mail | 4. ledna 2009 v 9:56 | Reagovat

já sice nejsem gothic,ale myslím si že to tam je DOBŘE!

7 ladyavenging ladyavenging | 23. února 2009 v 18:05 | Reagovat

děvče ty si uplně MIMO

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama