Čas je řeka, která plyne...

Drak

11. června 2006 v 21:45 | upírka a čarodějka Briny |  Symbolika
Drak je velké šupinaté - dovolím si říct - zvíře a mívá jakoby hadovitou hlavu Má buď šest končetin, což jsou přední nohy, křídla, zadní nohy nebo čtyři končetiny, což jsou přední nohy a zadní nohy.
Je symbolem bohy nepřátelské síly, která musí být přemožena, je také symbolem poznání, smrti, podsvětí a samotného Ďábla. Nejspíše kvůli tomu vznikly pohádky o hrdinech, kteří bojují s draky - krvežíznivými příšerami - a zabíjí je. Zatímco v Apokalypse je drak přemožen archandělem Michaelem, tak v pohádkách hlídá unesené princezny, které by měly představovat čistotu.
V Číně je drak považován za dobromyslné zvíře - s čímž si dovolím souhlasit - a je považován za mužskou sílu, tudíž jang. Byl také určen za symbol císaře a syna nebes. Drak je čtvrté zvíře v Čínském zvěrokruhu a jeho světová strana je východ, čímž je spojován s východem slunce, zrodem a jarem. Je též nazýván Modrozelený drak - snad z toho vzešlo to, že je v pohádkách drak většinou zelený - a jeho pravým opakem je bílý tygr.
Ve starých starobabylónských mýtech je drak považován za symbol chaosu. Nachází se zde totiž příběh Neuma Eliš, který vypráví o bohyni kosmických oceánů a moří Tiamat, která má dračí podobu a bojuje s bohyní prvotních vod a zemí Apsou. Tiamat zabíjela své potomky, tak dlouho až se jí její syn Marduk rozhodl zabít. Z jejího těla, pak stvořil zemi, čímž ukončil chaos a nastolil jeho protiklad řád.
Další drak je symbolem věčného chaosu, temnoty a zla. Nachází se ve Starověkém Egyptu, kde je znázorňován jako démon, kterého musí Re, bůh slunce, vždy když se vrací ze své Dlouhé pouti zabít, avšak další věčer je Popis opět v plné síle. Kdyby se to někdy bohu Re nepovedlo a zvítězil a drak by zvítězil, tak by slunce už nikdy nevyšlo, což by znamenalo konec světa.
V antických mýtech zase drak znázorňoval obra se stovkou dračích hlav, hlasem člověka, psa a býka. Týfón byl syn bohyně země Gái a strážce nejtemnější podsvětní propasti Tartara. Když Zeus svrhl Gáiny syny Titány, tak chtěla Týfóna využít ke své pomstě. Týfón se tedy vyšplhal na Olymp a tam svedl dlouhý boj s Diem, který ho nakonec porazil a svrnul do Tartaru. Tam byl uvězněn pod horu Ethnu na Sicílie odkud dál šíří své zlo v podobě ohně a lávy.
Nebeští draci symbolizují sílu nebes, dračí duchové střeží déšť, zemští draci jsou vládci vody a nakonec jsou tu stráži pokladů. Podle lidských představ také existují čtyři draci, z nich každý strážil jedno se čtyř moří.
V dnešní době už existuje mnohem více druhů draků, často jsou přiřazováni k živlům nebo jiným sílám. Ohnivý draci, skalní, lesní, vodní, démoničtí, atd. každý má jisté schopnosti, které souvisí s jeho původem, ohnivý ovládají oheň, vodní vodu, apod.
Drak spolu s fénixem je symbolem manželství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Naros Naros | 11. června 2006 v 21:54 | Reagovat

Rozhodne draky neuznavam jako symbol niceho vyse napsaneho,nikdy jsem se o ne ze symbolického hlediska nezajmal ale rozhodne je nepovazuju za symbol moudrosti,krásy,chaosu ani ničeho takového....

2 Niki Niki | Web | 22. srpna 2006 v 20:21 | Reagovat

Dláčci jsou symbolem první jakosti sladkého ovoce... Miluji je.

A mám takový postřeh.... já sem už jednou psala, ale kam se poděl ten můj komentář? jestli se nepletu, tak byl inteligentnějšího rázu jak tento! :D

3 Setomel Setomel | 3. března 2007 v 20:51 | Reagovat

Draci jsou symbolem draků.

4 Rune Rune | 15. listopadu 2008 v 6:37 | Reagovat

Draci jsou síla, draci jsou energie, draci jsou takoví jak je vidíme, nejsou jen jang, ale i jing, nejsou jen pořádek, ale i chaos, jsou vším:-)

5 Filda Filda | 6. ledna 2009 v 18:56 | Reagovat

Draci jsou symbolem zoufalstvi z nudy a maji za pricinu psani takovyhle blogu xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama