Čas je řeka, která plyne...

ČJ - Pán prstenů - Společenstvo prstenu

22. května 2006 v 21:35 | upírka a čarodějka Briny |  Referáty
SPISOVATEL: J. R. R. Tolkien
ILUSTRÁTOR: není
PŘEKLADATELKA: Stanislava Pošustová
NAKLADATELSTVÍ: Mladá fronta
Z ANGL. ORIGINÁLU: The Fellowship of the Ring
ZAŘAZENÍ: epika / dobrodružný román
JAZYK: spisovný(většinou)
HL. POSTAVY:
Hobiti: Frodo Pytlík(nositel prstenu), Samvěd Křepelka(Frodův zahradník a přítel), Peregrin Bral(trošku natvrdlý) a Smělnír Brandorád(Peregrinův nejlepší přítel)
Lidi: Aragon alias Chodec(dědic Gondorského trůnu), Boromir(syn správce Gondoru)
Elf: Legolas(nejlepší přítel trpaslíka Gimliho)
Trpaslík: Gimli
Čaroděj: Gandalf(moudrý mág)
Příběh začíná v Kraji kde žijí hobiti, což jsou malí lidé, kteří rádi jedí a kouří dýmku. Bilbo Pytlík oslavuje své narozeniny a pořádá obrovskou oslavu, na kterou pozve spoustu hobitů a čaroděje Gandalfa.
Po narozeninové oslavě odejde a nechá Frodovi svůj prsten. Gandalfovi se podaří zjistit, že Frodův prsten je prsten, který kdysi ukoval Sauron, a že ho hledá. Proto musí Frodo a jeho přátelé odejít z Kraje.
Gandalf se s nimi má sejít v Hůrce, ale protože ho drží Saruman nemůže přijít. Hobitů se ujme Aragorn, který je dovede až do Roklinky, sídla elfů. Cestou tam Froda zraní jeden z Nazghúlů.
Elrond, který vládne elfům v Roklince rozhodne, že prsten musí být zničen v hoře Osudu, a proto sestaví Společenstvo prstenu. Devět bytostí, které mají za úkol zničit prsten.
Na jejich cestě mají mnoho překážek a nepřátel. V Morii je napadne Balrog a zabije Gandalfa. Aragon se potom chopí vedení a odvede je do Lothlórienu. Tam dostanou od elfů lodě a doplují s nimi až k vodopádům, dále musí pěšky.
Boromira uchvátí touha po moci a pokusí se Frodovi vzít prsten. V tom přichází skřeti a strhne se boj. Zatímco Boromir umírá na zranění. Pipin a Smíšek jsou uneseni a Frodo se Samem jsou na cestě do Mordou.
Bitva o Středozemi teprve začíná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama