Čas je řeka, která plyne...

ČJ - Bílá nemoc

22. května 2006 v 21:30 | upírka a čarodějka Briny |  Referáty
SPISOVATEL: Karel Čapek
ILUSTRÁTOR: není
NAKLADATELSTVÍ: ARTUR
HL. POSTAVY: Dr. Galén, vojenský diktátor Maršál, zbrojař major Krüg,
ZAŘAZENÍ: Epika / drama(3 dějství)
ZÁVĚR: Kniha se mi docela líbila a doporučila bych jí těm, kterým se líbí napínavé knihy
Objevila se nemoc, která postihovala jen lidi starší 45let, postihovala lidi chudé i bohaté a neexistoval žádný lék. Nemoc byla smrtelná a přenášela se dotykem. Vždy se začala projevovat stejně, na těle se objevila bílá necitlivá skvrna, proto také byla nazvána Bílou nemocí.
Do nemocnice rady dr. Sigelia přichází dr. Galén, s tím, že našel lék na Bílou nemoc. I přes to, že mu Sigilius nevěří, tak mu dovolí léčit chudé. Dr. Galén však odmítá léčit dál dokud budou války. Za svůj lék požaduje věčný mír. Zemi ovládá diktátor Maršál, který se připravuje na výbojnou válku proti menšímu sousednímu státu, v tom mu pomáhá vlastník zbrojovek baron Krüg.
Když onemocní baron Krüg, zavolá Maršál Galéna, aby ho vyléčil. Krüg žádá Maršála, aby uzavřel mír, ten však trvá na dalším zvýšení zbrojní výroby a Krüg ze zoufalství spáchá sebevraždu.
Po jeho smrti začíná útok na sousední zemi. Maršál na sobě zpozoruje bílou skvrnu a vyzývá fanatiky k dalšímu výbojnému tažení. Maršálova dcera pozve Galéna, aby ho vyléčil, ten má ale stále stejnou podmínku - Maršál musí uzavřít mír.
Teprve na naléhání své dcery a mladého Krüga, je ochoten uzavřít mír a splnit tak Galénovu podmínku pro poskytnutí léku. Dá zavolat Galéna, ale ten se před Maršálovým palácem střetne se skandujícím davem a protože se snaží odporovat jejich provolávání hesla: "Ať žije Maršál, ať žije válka!" je davem ubit a jeho léky rozdupány. Dav v tu chvíli netuší, že svým fanatismem prakticky zabili oslavovaného vůdce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama